Перепоховання останків бійців Легедзинського бою

 5 серпня 2018 року у селі Легедзине відбулися заходи по перепохованню останків загиблих бійців Другої світової війни. Траурною ходою від музею Державного історико-культурного заповідника „Трипільська культура“ до братської могили направилися всі учасники заходу, які приїхали з різних областей України: Черкаської, Київської, Харківської, Полтавської, Запорізької, Одеської, Кіровоградської.

 Біля братської могили загиблих воїнів траурний мітинг розпочав організатор заходу - директор заповідника Владислав Чабанюк, який надав слово Олександру Назарову, завідуючому сектором пам'ятко-охоронної роботи заповідника „Трипільська культура“, ініціатору перепоховання останків 10-ти бійців Легедзинського бою і організатору військової реконструкції бою, яка відбулася після урочистих заходів.

 Олександр Назаров зазначив: «1941 рік був роком поразок для радянської армії. Сьогодні ми з вами перепоховаємо останки десяти загиблих у тих боях бійців і командирів арміїта прикордонних військ, виявлених нашою групою під час пошукових робіт у 2017-му році. Серед них лише один ідентифікований- контррозвідник Кудряшов. Разом з ним загинуло ще багато солдат і всі вони фактично рахуються безвісті зниклими. Завдяки такій роботі ми їх тіла виявляємо і достойно перепоховуємо. Це наш з вами святий обов'язок.»

 В заходах взяли участь голова районної ради Валентина Любомська, голова райдержадміністрації Василь Клименко, прикордонники різних поколінь, воїни-афганці, АТОвці, представники різних організацій, громадські діячі, письменники, журналісти, жителі села та району.

 Зі словами співчуття до присутніх звернулися голова райдержадміністрації Василь Клименко та в.о.заступника начальника головного Центру Державної прикордонної служби України ім. генерал-майора Ігоря Момота (Оршанець) підполковник Олександр Кобзар. Вони відзначили надзвичайну мужність, професіоналізм і любов до Батьківщини військових, які боронили у 1941 році українські землі від ворога і продовжують це і нині – на Сході України.

 Після слів виступаючих присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять героїв, а представниками духовенства району була відслужена панахида в пам'ять про полеглих воїнів-прикордонників.

  Потім всі присутні перейшли від братської могили до місця проведення військової реконструкції. Глядачам було представлено відтворення останнього бою прикордонників під Легедзиним (1941 р.). Озвучував реконструкцію бою директор заповідника «Трипільська культура» Владислав Чабанюк, який після перегляду щиро подякував за допомогу в організації реконструкції голові районної ради Валентині Любомській, голові райдержадміністрації Василю Клименку, всім учасникам та небайдужим людям.

  По завершенню присутні рушили до пам’ятника воїнам-прикордонникам, де було продовжено вшанування пам'яті загиблих, приурочене 77-й річниці останнього бою прикордонників 93-го батальйону Окремої Коломийської прикордонної комендатури.

  Відкрив мітинг Легедзинський сільський голова Сергій Гульченко, розпочавши свій виступ словами: «Було літо 1941 року і була війна. Закінчувався четвертий день серпня і горіли поля. Плакали пшеничні колоски, що вмирали поруч із солдатами. Пахло горілим хлібом, порохом і кров’ю. Четвертий день захлиналися атаки ворога. Прикордонники та їх вірні прикордонні собаки стояли на смерть. Остання рукопашна, останній кидок під фашистський танк. Собаки збивали гітлерівців з ніг, рвали нещадно ворога, і вмирали разом з прикордонниками. Три роти окремої Коломийської прикордонної комендатури та 150 вівчарок залишаться тут назавжди на цьому пагорбі.

  Давно відлунали канонади запеклих боїв 1941 року. Дорогою ціною заплатив український народ за участь у найстрашнішій війні. Море пролитих сліз та лиха. Думали, що ця війна остання, але тривожний лютий та початок весни 2014-го засвідчили, що знову гинуть найкращі українці. Війна на Сході забирає нові життя прикордонників, що ціною свого життя захищають рубежі нашої держави. Сьогодні день пам’яті і скорботи – пам’яті героїчного подвигу прикордонників, які 77 років назад прийняли тут свій останній бій.»

  Прикордонники із різних областей України в своїх виступах вшанували пам’ять героїв-прикордонників Другої світової війни, згадали тих прикордонників, які зараз продовжують боронити українські землі, а також здійснили нагородження присутніх прикордонників.

  Зокрема, грамотами громадської організації «Всеукраїнська організація ветеранів-прикордонників» за сприяння у справі національно-патріотичного виховання молоді, ствердження позитивного іміджу прикордонної служби також було нагороджено голову районної ради Валентину Любомську, голову райдержадміністрації Василя Клименка, Легедзинського сільського голову Сергія Гульченка.

  Після урочистого мітингу, присутні  помянули душі загиблих військових за „солдатською кашею“  під військові та патріотичні пісні у виконанні гурту „Ташакор“  із м. Біла Церква.

                                                              Виконавчий апарат районної ради.

Повернутись